Echilibrul fragil dintre economiei și sănătate în contextul în care pandemia de COVID-19 face încă ravagii la nivel mondial

Manoela Popescu

Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus avertiza luni, 22 iunie 2020, că pandemia de COVID-19 continuă să se “accelereze” la nivel mondial, dat fiind faptul că “ultimul milion de cazuri a fost raportat într-un interval de doar opt zile”. In cadrul unei conferințe virtuale găzduite de Emiratul Dubai, directorul general al OMS afirma că efectele pandemiei de COVID-19 vor fi resimţite zeci de ani (www.lemonde.fr) datorită impactului major asupra vieții și economiei mondiale. Mai mult decât atât, în conferința de presă de miercuri, 24 iunie a.c., șeful OMS reiterează avertismentul că săptămâna viitoare omenirea va atinge un prag uriaș de îmbolnăviri de COVID-19, dat fiind faptul că numărul de cazuri crește într-un mod alarmant. Comentariile și previziunile sumbre ale directorului general al OMS reprezintă rezultatul analizei situației pandemiei de COVID-19 la nivel mondial, în contextul în care multe dintre țările afectate nu au atins încă vârful pandemiei.

La nivel mondial au fost declarate oficial 9.408.757 de cazuri de COVID-19 (25.06.2020), mai mult de jumătate dintre acestea fiind înregistrate în Europa și Statele Unite, respectiv 2.381.538 de cazuri de COVID-19 în SUA, 1.188.631 de cazuri în Brazilia, 308.337 de cazuri în Regatul Unit, 264.689 de cazuri în Peru, 254.416 de cazuri în Chile, 247.086 de cazuri în Spania, 239.410 de îmbolnăviri de COVID-19 fiind înregistrate în Italia, 197.885 de cazuri de COVID-19 fiind înregistrate în Franţa și 192.871 de cazuri fiind înregistrate în Germania. In Mexic numărul de cazuri de COVID-19 înregistrate fiind de 196.847. Potrivit surselor oficiale, COVID-19 a ucis până în prezent un număr de 482.184 de oameni la nivel global, din care 121.979 de decese fiind înregistrate în SUA, 53.830 de decese fiind înregistrate în Brazilia, 43.165 de decese în Regatul Unit, 34.644 de decese în Italia, 29.734 de decese fiind înregistrate în Franța, 28.327 de decese fiind înregistrate în Spania, 24.324 de decese fiind înregistrate în Mexic, 14.476 de decese fiind înregistrate în India, 9.996 de decese fiind înregistrate în Iran, 9.722 de decese fiind înregistrate în Belgia și 8.928 de decese în Germania. In Peru, numărul de morți ajungând până în prezent la 8.586. Eficiența luptei împotriva pandemiei de COVID-19 se reflectă în cele 4.729.511 de persoane recuperate după îmbolnăvirea cu COVID-19, la nivel global. In top 10 țări, care reuşesc să salveze vieți, pe primul loc se află Brazilia cu 660.469 de cazuri de COVID-19 recuperate, SUA cu 656.161 de cazuri recuperate, Rusia cu 368.222 de cazuri recuperate, India cu 258.685 de cazuri recuperate, Chile cu 210.093 de cazuri recuperate, Italia cu 186.111 de cazuri recuperate, Germania cu 176.422 de cazuri recuperate, Iran cu 172.096 de cazuri recuperate, Turcia cu 164.234 de cazuri recuperate și Peru cu 151.589 de cazuri de COVID-19 recuperate. Spania înregistrând 150.376 de cazuri recuperate de COVID-19, în timp ce un număr de 148.487 de cazuri de COVID-19 au fost recuperate în Mexic (www.rtl.be).

Bilanțul pandemiei de COVID-19 arată deplasarea epicentrului pandemiei spre continentul american, mai ales spre America Latină. Partea de sud a Americii Latine intrând săptămâna aceasta în iarnă pandemică cu peste 53.000 de morți în Brazilia și mai mult de un milion de oameni infectați cu COVID-19, din care Sao Paulo și Rio de Janeiro fiind cele mai grav afectate zone. Președintele Braziliei Jair Bolsonaro respingând toate măsurile de distanțare socială, considerându-le dăunătoare pentru ocuparea forței de muncă. Se pare că tensiunile politice și sociale din țară au fost agravate de criza de sănătate care, de asemenea, a generat demonstrații în weekend-ul trecut (www.lemonde.fr). Aceasta deoarece prezenta criză de sănătate este o criză multidimensională, afectând toate planurile. Astfel se poate vorbi despre o criză socială, o criză economică, o criză politică, o criză identitară etc.. De asemenea, Argentina a deplâns zilele acestea mai mult de 1000 de morți, în condițiile în care Mexicul are peste 24.000 de decese de COVID-19 înregistrate, iar în Peru sunt 8.586 de decese de COVID-19. De aceea, cetatea incașă a lui Machu Picchu și-a amânat la nesfârșit redeschiderea, programată inițial pentru 1 iulie. Ca urmare a pandemiei de COVID-19, în Bolivia, președintele, Jeanine Añez, a promulgat o lege duminică seară (21.06.2020) care convoacă alegerile generale pentru 6 septembrie, deşi acestea erau programate pentru data de 3 mai (news.un.org/fr).

Avertizarea directorului general al OMS vine în condițiile în care multe țări au intrat într-o fază de relaxare în vederea redresării economiilor naționale. Directorul general al OMS considerând că această perioadă este periculoasă, dat fiind faptul că pandemia de COVID-19 continuă să se propage cu rapiditate.

In prezent toate țările se confruntă cu aceeași problemă, respectiv realizarea unui echilibru fragil între protejarea populației și reducerea efectelor negative socio-economice ale pandemiei de COVID-19.

La nivel european, la 19 iunie, membrii Consiliului European s-au întâlnit prin videoconferință pentru a discuta despre bugetul UE pe termen lung 2021-2027 și despre un plan de recuperare a economiei europene, puternic afectat de criza pandemică de COVID-19. Respectiva întâlnire, foarte importantă, a fost prima ocazie de a se discuta despre propunerea Comisiei denumită Next Generation EU. Se cunoaște deja faptul că, pentru a răspunde declinului economic și social, Comisia Europeană a propus la data de 27 mai 2020 un buget UE revizuit și un instrument de recuperare de urgență (Next Generation EU). Respectiva propunere a Comisiei presupune un total de 1 850 miliarde EUR ce cuprinde bugetul UE revizuit pe termen lung de 1.100 miliarde EUR pentru 2021-2027 şi o consolidare temporară de 750 de miliarde de EUR (Next Generation EU). Așa cum solicita grupul PPE, în scrisoarea trimisă președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintelui Consiliului European, Charles Michel, bugetul UE cuprinde suficiente fonduri atât pentru relansarea și redresarea economiei europene, cât și pentru celelalte priorități ale Uniunii Europene, precum agricultura, politica de coeziune, combaterea schimbărilor climatice și siguranța cetățeanului. Timp de 3 săptămâni, președintele Consiliului European a consultat statele membre înaintea conferinței video a liderilor UE desfășurată pe 19 iunie 2020.

Concluzia întâlnirii de pe 19 iunie a.c. fiind disponibilitatea statelor membre de a negocia punctele în care nu există consens. Următorul summit, programat pentru luna iulie la Bruxelles, dorindu-se a fi organizat în mediul fizic, real. Președintele Consiliului European, Charles Michel a început negocierile cu statele membre, intenţionând ca înaintea summitului programat în luna iulie a.c. să ofere propuneri concrete în speranța luării unei decizii într-un timp cât mai scurt. Toți cei implicați fiind conștienți de necesitatea luării unei decizii cât mai curând posibil.

Statele lumii sunt aproape obligate să-și redreseze economiile în situația în care acestea se prăbușesc pe zi ce trece, oamenii fiind din ce în ce mai afectați pe toate planurile (psihic, fizic, economic, social) de criza de sănătate și de efectele ei socio-economice. Trăim vremuri de povești de groază, în care menținerea unui echilibru între asigurarea sănătăţii oamenilor și a economiilor reprezintă o provocare pentru toți. O modalitate de realizare a unui echilibru, chiar și fragil, în contextul dat, ar fi manifestarea creativității în găsirea de soluții care să mențină oamenii în siguranță în timp ce își continuă viața socio-economică.  Știut fiind faptul că siguranța indivizilor nu vizează doar asigurarea și protejarea sănătății lor, ci și asigurarea unui loc de muncă şi a mijloacelor necesare existenței.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scroll to Top